Laddar

Porokylän Delikatessbulle 2 st / 140 g glutenfri bulle med kvarg-vaniljkrämfyllning
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En saftig bulle fylld med krämig kvarg och vaniljkräm.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
glutenfri mjölblandning [rismjöl (EU), majsmjöl (EU), potatismjöl (Finland), psyllium (Indien)], socker, laktosfritt SMÖR (Finland), KVARG (7 % Finland), vatten, jäst, ÄGG, vaniljkrämpulver (3 %) [socker, modifierad potatisstärkelse, förtjockningsmedel (E404), glukossirap, kokosolja, salt, emulgeringsmedel (E471, E472b), ärtprotein, stabiliseringsmedel (E340iii), färg (E160a), naturlig vaniljarom], rismjöl, fettblandning [vatten, rapsolja, emulgeringsmedel (E471, E481)], tapiokastärkelse, psyllium, joderat salt, förtjockningsmedel (E415), jäsningsmedel (E450, E500), kardemumma.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptinad. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 480 kJ / 354 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 7,7 g |
| Kolhydrat | 51 g |
| - varav sockerarter | 24 g |
| Protein | 4 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 3,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


