Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän KauraJälkkäri 4 kpl / 240 g glutenfritt efterugns fullkornshavrebröd
Alla Porokylän produkterUngefär3,69 €
Vertailuhinta 15,38 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kaurajälkkäri är ett glutenfritt efterugnsbröd bakat på finländsk fullkornshavre. Det har tuggmotstånd, gott om fibrer och betaglukan.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
glutenfri fullkornsHAVRE 60 % (tillplattat HAVREkorn, HAVREflingor och HAVREmjöl), vatten, tapiokastärkelse, potatisstärkelse, vegetabilisk olja (raps, ryps), sirap, jäst, psyllium, joderat salt.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192082993
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 359 kJ / 325 kcal |
| Fett | 7,2 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 49 g |
| - varav sockerarter | 3,5 g |
| Protein | 9,7 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 8,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


