Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Kaurapala 4 st / 240 g glutenfri havrebitbröd
Alla Porokylän produkterUngefär2,99 €
Vertailuhinta 12,46 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mjukt och fiberrikt fullkornshavrebröd från Lieksa. Bakat med 100 % finsk glutenfri fullkornshavre.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön, Sojabönor, Senap, Havre
Ingredienser
glutenfri fullkornsHAVRE (57 %) (flingor, mjöl, kross), vatten, vegetabilisk olja (ryps, raps), jäst, psyllium, joderat salt, konserveringsmedel (E202).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192083181
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 255 kJ / 300 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 35 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 1,40 g |
| Fiber | 9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


