Laddar

Porokylän havrehjärta 4 st / 200 g glutenfri djupfyst
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Porokylän Leipomo's glutenfria Havrehjärta erbjuder fiberrik njutning. Tillverkad av 100% finska glutenfria havregryn och tillgänglig från frysen.
Tillverkningsland
Allergener
Havre
Ingredienser
HAVREmjöl och tillplattat HAVRE (55 %, Finland), vatten, vegetabilisk olja (ryps, raps), sirap, joderat salt, surhetsreglerande medel (kalciumacetat). 100 % av spannmålen som används vid bakningen är havre.
Kontaktuppgifter
Porokylän leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
Tillverkare
Porokylän leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Produkten förvaras i frystemperatur (-18 C eller kallare) fram till den dag som är angiven på förpackningen. Får inte frysas ner ingen efter upptining.
Bruksanvisning
Upptining: du kan tina och värma bröden i brödrost, mikrovågsugn eller ugn. I rumstamperatur tinar bröden på cirka 45 minuter. Obs! Rosta vid behov glutenfritt bröd i en egen brödrost, så undanröjer du risken för kontaminering med gluten. Mikrovågsugn: lägg bröden på en tallrik som tål mikrovågsugn och tina på halv effekt (450 W) 1-2 minuter. Ugn: värm ugnen till 200 grader. Rada ut de otinade bröden på bakplåtspapper på en plåt. Varm på mellersta falsen cirka 5 minuter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 156 kJ / 276 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 33 g |
| - varav sockerarter | 4 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 6 g |
| Natrium | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


