Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Korpikulkijan Kaurapala 6 st / 330 g havrebitbröd
Alla Porokylän produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 6,03 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Smakrikt havrebröd för hela familjen. Havre 61 % av brödets spannmål.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
HAVRE (38 %, Finland) (kross, mjöl, flingor, kli), vatten, VETEmjöl, RÅGmjöl, VETEGLUTEN, sirap, HAVREfiber (2 %, EU), vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt, jäst, konserveringsmedel (E202), mjölbehandlingsmedel (E300). Kan innehålla spår av korn. Havre 61 % av brödets spannmål.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
EAN
6416192027000
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 089 kJ / 260 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 40 g |
| - varav sockerarter | 2,8 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 8,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

