Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Korpikulkijan Ruispalat 6 st / 330 g fullkornsråg bitbröd
Alla Porokylän produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 6,03 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mjukt och gott fullkornsrågbröd från Norra Karelen, bakat med äkta deg och inhemska spannmål.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
fullkornsRÅGmjöl, -kross och RÅGkli (43 %), vatten, VETEmjöl, maltextrakt (KORN, RÅG), VETEGLUTEN, potatisflingor, joderat salt, jäst, mjölbehandlingsmedel (E300).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
EAN
6416192017001
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 962 kJ / 230 kcal |
| Fett | 1,4 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 41 g |
| - varav sockerarter | 4,9 g |
| Protein | 9,6 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 10 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
