Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Uusi
Porokylän Korpikulkijan vetesemla 3 st / 240 g
Alla Porokylän produkterUngefär2,09 €
Vertailuhinta 8,71 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Artisaansemla från Norra Karelen, bakad med surdeg av finskt vete – mjuk, saftig och fyllig.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, vatten, VETEjästbrödmjöl, RÅGmjöl, maltextrakt (KORN, RÅG), vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt, jäst, konserveringsmedel (E202), mjölbehandlingsmedel (E300).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2. 75500 Nurmes
013 316940
EAN
6416192030000
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptinad. Förvarad som djupfryst. Får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 170 kJ / 280 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 52 g |
| - varav sockerarter | 2,6 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 4,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

