Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Drottningficka 3 st / 165 g bärpaj glutenfri
Alla Porokylän produkterUngefär5,49 €
Vertailuhinta 33,27 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En smörbakad läckerhetspåse med riklig hallon- och blåbärsfyllning – glutenfri och laktosfri, perfekt för fika eller njutning!
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Sesamfrön, Sojabönor, Senap, Havre
Ingredienser
drottningfyllning (40%) [socker, hallon, vatten, blåbär, modifierad majsstärkelse, förtjockningsmedel (E418), surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E202), aromer], laktosfritt SMÖR, rismjöl, majsstärkelse, tapiokastärkelse, potatisstärkelse, jäsningsmedel (E450, E500), vaniljsocker, psyllium, förtjockningsmedel (E415), joderat salt.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192084836
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptina. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 582 kJ / 378 kcal |
| Fett | 19 g |
| - varav mättat fett | 11 g |
| Kolhydrat | 49 g |
| - varav sockerarter | 18 g |
| Protein | 1,7 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 1,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


