Laddar

Porokylän Köttpirog 2 st / 190 g glutenfri
Alla Porokylän Leipomo produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Porokyläs glutenfria köttpirog gör vardagens snabba val enklare – saftig köttfyllning med mild kryddning, bakad i ett smidigt format. Färdig att…
Tillverkningsland
Allergener
Havre
Ingredienser
vatten, majsstärkelse, glutenfri mjölblandning [risstärkelse, rismjöl, förtjockningsmedel (E410, E415, E464), psyllium, majsstärkelse], ÄGG, malet kött av nöt 8 % (ursprungs Finland), härdat rapsolja, ris, socker, rismjöl, vegetabilisk olja (ryps, raps), jäst, salt, maltodextrin (majs), glukos, aromer, jästextrakt, kryddor (paprika, koriander).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under + 6°C
Bruksanvisning
Upptinad. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 356 kJ / 324 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 3,2 g |
| Kolhydrat | 42 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 5,9 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 1,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


