Laddar

Porokylän Mansikkahoukutus 2 st / 170 g muffins med jordgubbe fyllning glutenfri
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den mjuka muffinsen har en läcker jordgubbsfyllning.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Havre
Ingredienser
socker, laktosfritt SMÖR (Finland), rismjöl, ÄGG, jordgubbe, tapiokastärkelse, glasyr [socker, härdat vegetabiliskt fett (palm), MJÖLKpulver, emulgeringsmedel (E322 solroslecitin, E492)], jordgubbskoncentrat, apelsinskal, bourbon vaniljarom [glukossirap, socker, vatten, arom, modifierad majsstärkelse, naturliga aromer, vaniljfrö, bourbon vaniljextrakt, färgämnen (E162, E160a)], jäsningsmedel (E450, E500), apelsinjuice, modifierad majsstärkelse, joderat salt, förtjockningsmedels (E440, E418, E415), arom, surhetsreglerande medel (E330, E333), konserveringsmedel (E202), färg (E120).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013316940
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptinad. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 620 kJ / 387 kcal |
| Fett | 20 g |
| - varav mättat fett | 12 g |
| Kolhydrat | 50 g |
| - varav sockerarter | 30 g |
| Protein | 3,2 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,3 g |


