Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Marjapiiras 2 kpl / 150 g glutenfri bärpaj
Alla Porokylän produkterUngefär3,89 €
Vertailuhinta 25,93 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Glutenfri och laktosfri bärpaj från Lieksa med smulig botten och saftig bärfyllning – en dessert att njuta av med sked, allra helst tillsammans med…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
socker, laktosfritt SMÖR, rismjöl, vatten, hallon, lingon, majsstärkelse, tapiokastärkelse, boysenbär, potatisstärkelse, modifierad majsstärkelse (E1442), jäsningsmedel (E450, E500), förtjockningsmedel (E460, E466, E415), vaniljsocker, joderat salt, konserveringsmedel (E202), psyllium, aromer, surhetsreglerande medel (E330), rödbetsjuicekoncentrat.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192084591
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptina. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 434 kJ / 343 kcal |
| Fett | 16 g |
| - varav mättat fett | 9,1 g |
| Kolhydrat | 48 g |
| - varav sockerarter | 25 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 1,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


