Laddar

Porokylän Mummanpulla 300 g bulle med vanilj och kardemummafyllning.
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Bulle med vanilj och kardemummafyllning. Laktosfri.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEmjöl (Finland), vatten, socker, vaniljkrämpulver (8 %) [socker, modifierad potatisstärkelse, förtjockningsmedel (E404), glukossirap, kokosolja, salt, emulgeringsmedel (E471, E472b), ärtprotein, stabiliseringsmedel (E340iii), färg (E160a), naturlig vaniljarom], vegetabiliskt fett [kokos, raps, vatten, salt, arom, färg (E160a)], laktosfritt SMÖR, laktosfritt MJÖLKpulver, emulgeringsmedel (E481, E471), ÄGGmassa [ÄGG, salt, surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E202), emulgeringsmedel (E471, E475)], joderat salt, jäst, kardemumma (0, 4 %), härdad rypsolja, mjölförbättringsmedel (E300).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptinad. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 372 kJ / 328 kcal |
| Fett | 10 g |
| - varav mättat fett | 6,8 g |
| Kolhydrat | 51 g |
| - varav sockerarter | 21 g |
| Protein | 5,1 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


