Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän O´love Havrekex 160 g glutenfri
Alla Porokylän produkterUngefär3,15 €
Vertailuhinta 19,69 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den traditionella lilla havrekexen är söt och krispig.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Havre
Ingredienser
glutenfritt fullkornshavre (36 %) (HAVREflingor, HAVREmjöl) (Finland), socker, laktosfritt SMÖR, ÄGGmassa [ÄGG från frigående höns inomhus, salt, surhetsreglerande medel (E330), konserveringsmedel (E202), emulgeringsmedel (E471, E475)], joderat salt, förtjockningsmedel (E415).tangummi).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013316940, myynti@porokylanleipomo.fi, https://www.porokylanleipomo.fi
EAN
6416192086311
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torr i normal rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 183 kJ / 522 kcal |
| Fett | 29 g |
| - varav mättat fett | 15 g |
| Kolhydrat | 58 g |
| - varav sockerarter | 33 g |
| Protein | 8,4 g |
| Salt | 1,40 g |
| Fiber | 5,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


