Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän O´love Havre-blåbärkex 160 g glutenfri
Alla Porokylän produkterUngefär3,15 €
Vertailuhinta 19,69 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En läcker havrekaka som får sin förtrollande smak och krispiga konsistens från finsk havre, smör och blåbär. Havrekakan passar utmärkt till…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Havre
Ingredienser
HAVREflingor (30 %) (Finland), HAVREmjöl (8 %) (Finland), socker, laktosfritt SMÖR, ÄGG, blådär (3 %) (Finland), joderat salt, förtjockningsmedel (xantangummi), solrosolja.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013316940, myynti@porokylanleipomo.fi, https://www.porokylanleipomo.fi
Tillverkare
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
EAN
6416192086267
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torr i normal rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 232 kJ / 533 kcal |
| Fett | 28 g |
| - varav mättat fett | 14 g |
| Kolhydrat | 61 g |
| - varav sockerarter | 36 g |
| Protein | 7,7 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 5,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


