Laddar

Porokylän O´love Cookie med vit choklad och tranbär 150 g glutenfri
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Minicookie bakad på finsk havre, med den populära smaken vit choklad och tranbär. Minicookien är precis lagom stora kakgodisar till kaffet eller som…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sojabönor, Havre
Ingredienser
glutenfri HAVREmjöl (21 %) (Finland), HAVREflingor (13 %) (Finland), farinsocker, vegetabiliska oljor (ryps, raps), socker, vit choklad (8 %) [socker, MJÖLKpulver, kakaosmör, emulgeringsmedel (E322 SOJALECITIN), naturlig vaniljarom] (Belgien), ÄGG, tranbär (5 %) (USA/Kanada), ÄGGGULA, emulgeringsmedel (E471, E475), bakpulver (E500), joderat salt, rismjöl, förtjockningsmedel (E415), solrosolja.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013316940, myynti@porokylanleipomo.fi, https://www.porokylanleipomo.fi
Tillverkare
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torr i normal rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 094 kJ / 500 kcal |
| Fett | 24 g |
| - varav mättat fett | 4,4 g |
| Kolhydrat | 63 g |
| - varav sockerarter | 40 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,9 g |


