Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Uusi
Porokylän Rehti tumma siivu 400 g glutenfritt blandbröd
Alla Porokylän produkterUngefär4,95 €
Vertailuhinta 12,38 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mjukt och fiberrikt glutenfritt mörkt bröd. Ett rejält val, utvecklat för den glutenfria vardagens behov. Ett mångsidigt och smakrikt bröd som passar…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
vatten, sorghummjöl, majsmjöl, teffmjöl, sirap, linfrön, majsstärkelse, tapiokastärkelse, vegetabilisk olja (raps, ryps), förtjockningsmedel (E415, E464), psyllium, potatisflingor, jäst, joderat salt, kummin, rismjöl, konserveringsmedel (E202).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192082283
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 861 kJ / 206 kcal |
| Fett | 5,1 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 34 g |
| - varav sockerarter | 5,4 g |
| Protein | 4,5 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

