Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Ruiseväsvuoka 360 g skivad rågformbröd
Alla Porokylän produkterUngefär2,38 €
Vertailuhinta 6,61 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Porokylän Ruiseväsvuoka 360g skivad rågformbröd
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
fullkornRÅGmjöl och -krossgryn 40 % (Finland), vatten, VETEjästbrödmjöl, maltextrakt (KORN, RÅG), jäst, potatisflingor, VETEGLUTEN, joderat salt, mjölbehandlingsmedel (E300).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013316940
EAN
6416192012440
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 920 kJ / 220 kcal |
| Fett | 1,5 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 40 g |
| - varav sockerarter | 2,8 g |
| Protein | 7,9 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 9,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
