Laddar

Porokylän Siemensydän 4 st / 200g glutenfria Havrefröbitbröd djupfryst
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Fiberrikt, glutenfritt och fryst fröbröd från Lieksa – redo att ätas. Bakat med 100 % finsk havre.
Tillverkningsland
Allergener
Havre
Ingredienser
vatten, glutenfritt HAVREmjöl (Finland), vegetabilisk olja (ryps, raps), solrosfrön, chiafrön (<5 %), pumpafrön, sirap, joderat salt.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940
Tillverkare
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
produkten förvaras i frystemperatur (-18°C eller kallare) fram till den dag som är angiven på förpackningen. Får inte frysas ner igen efter upptining.
Bruksanvisning
Upptining: du kan tina och värma bröden i brödrost, mikrovågsugn eller ugn. I rumstemperatur tinar bröden på cirka 45 minuter. Obs! Rosta vid behov glutenfritt bröd i en egen brödrost, så undanröjer du risken för kontaminering med gluten. Mikrovågsugn: lägg bröden på en tallrik som tål mikrovågsugn och tina på halv effekt (450 W) 1-2 minuter. Ugn: värm ugnen till 200 grader. Rada ut de otinade bröden på bakplåtspapper på en plåt. Värm på mellersta falsen cirka 5 minuter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 271 kJ / 304 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 25 g |
| - varav sockerarter | 4,2 g |
| Protein | 9,4 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 6,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


