Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Uusi
Porokylän Sitruuna-vaniljapitko 320 g längd med citron- vaniljfärskostfyllning
Alla Porokylän produkterUngefär4,59 €
Vertailuhinta 14,34 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Citron-vaniljlängd, med mjuk vetedeg och fyllning av vaniljfärskost och lemon curd. Bakad med kärlek i Norra Karelen.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEmjöl (Finland), vatten, socker, laktosfri FÄRSKOST, kokos- och rapsolja, glukossirap, modifierad majsstärkelse (E1442), laktosfri MJÖLKpulver, laktosfritt SMÖR, ÄGG, förtjockningsmedel (E460, E466), citron, joderat salt, jäst, kardemumma, surhetsreglerande medel (E270, E330), vaniljsocker, emulgeringsmedel (E471), vaniljfrön, aromer, färg (E160a), konserveringsmedel (E202), mjölbehandlingsmedel (E300).
Kontaktuppgifter
Porokylan Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013316940
EAN
6416192051197
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptinad. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 205 kJ / 288 kcal |
| Fett | 7,1 g |
| - varav mättat fett | 4,6 g |
| Kolhydrat | 50 g |
| - varav sockerarter | 18 g |
| Protein | 5,4 g |
| Salt | 0,50 g |
| Fiber | 1,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


