Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Bovetelimpa 400 g glutenfri
Alla Porokylän Leipomo produkterUngefär5,49 €
Vertailuhinta 13,73 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
För dig som längtar efter mörkt bröd – ett skivat, fiberkälla och glutenfritt bovetelimpa bakat med surdeg.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
bovetemjöl och -flingor 46 % (EU), vatten, potatisflingor, sirap, jäst, vegetabilisk olja (ryps, raps), joderat salt, psyllium.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192082078
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 966 kJ / 231 kcal |
| Fett | 2,3 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 45 g |
| - varav sockerarter | 2,2 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


