Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Teffjälkkäri 4 st / 260 g efterungns bovete -teffbitbröd glutenfri
Alla Porokylän produkterUngefär4,45 €
Vertailuhinta 17,12 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Surdegsbakat och fiberrikt glutenfritt efterugnsbröd med fyllig smak och god hållbarhet. Färdighalverade bitar – goda som sådana, fyllda eller…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
bovete (mjöl och gryn) (34 %), teffmjöl (27 %), vatten, potatisflingor, sirap, vegetabilisk olja (raps, ryps), jäst, psyllium, joderat salt.
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192082986
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 133 kJ / 271 kcal |
| Fett | 3,3 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 49 g |
| - varav sockerarter | 4,8 g |
| Protein | 8,9 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

