Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Njut av den traditionella smaken av glutenfri smörbulle. Denna laktosfria smörbulle med en läcker vaniljfyllning erbjuder en ljuvlig smakupplevelse…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
vatten, socker, glutenfri mjölblandning (rismjöl, majsmjöl, potatismjöl, psyllium), laktosfritt SMÖR (14 %) (Finland), potatisstärkelse, tapiokastärkelse, glukossirap, jäst, ÄGG, laktosfritt skumMJÖLKspulver, modifierad potatisstärkelse (E1414), rismjöl, förtjockningsmedel (E415, E460, E466, E404, E450, E339), bambufiber, rapsolja, majsstärkelse, modifierad majsstärkelse (E1442), psyllium, joderat salt, emulgeringsmedel (E471, E475, E481, E472b), kardemumma, jäsmedel (E500), färg (E160a), naturlig vaniljarom, surhetsreglerande medel (E330, E334), ärtprotein, konserveringsmedel (E202), aromer, kokosolja, stabiliseringsmedel (E340).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptinad. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 318 kJ / 315 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 6,7 g |
| Kolhydrat | 48 g |
| - varav sockerarter | 21 g |
| Protein | 2,6 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 2,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


