Laddar

Pouttu Smoked Barley Sausage 400g meat product
Alla Pouttu produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Grynkorv, en kunglig klassiker. Till grillning eller matlagning. Laktosfri.
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Korn
Ingredienser
vatten, KORNgryn, nötfett, potatisstärkelse, svål, svinkött, kalkon- och kycklingkött, mekaniskt avskilt svinkött, mekaniskt avskilt kycklingkött, salt, köttproteinprodukt (av svin), svinblodprodukt, naturtarm (från svin), kryddor (bl.a. lök, vitlök, peppar, paprika, SENAPSFRÖ, kummin, muskot, chili, mejram), surhetsreglerande medel (E331), stabiliseringsmedel (E450), dextros, socker, antioxidationsmedel (E301, citronsyra), växtfiber, aromer (bl.a. SELLERI), konserveringsmedel (E250). Kötthalt 6, 5 %. Svinkött, mekaniskt avskilt svinkött och mekaniskt avskilt kycklingkött (uppfött och slaktat i EU). Kalkon- och kycklingkött (uppfött och slaktat i EU~och utanför EU).
Kontaktuppgifter
Pouttu Oy
tehtaankatu 1, 69100 Kannus
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 143 kJ / 273 kcal |
| Fett | 16 g |
| - varav mättat fett | 6,5 g |
| Kolhydrat | 23 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 2,00 g |
| Fiber | 3 g |
| Natrium | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


