Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
ProActiv Gourmet är ett margarin med smak av smör som aktivt sänker ditt kolesterol med hjälp av tillsatta växtsteroler. Ät ProActiv Gourmet som en…
Tillverkningsland
Polen
Ingredienser
Ingredienser: Vegetabilisk olja (raps, kokos, solros), vatten, växtsterolestrar 9% (motsvarar 5, 4% växtsteroler), salt (0, 8%), emulgeringsmedel (lecitin), naturlig arom, A- & D-vitamin.
Kontaktuppgifter
Flora Food Finland OY
Mannerheimintie 12B, 00100 Helsinki
EAN
8719200254299
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras kyld, förvaras mellan 2‒8°C
Bruksanvisning
Att äta mer än 3 gram växtsteroler per dag ger ingen ytterligare fördel och är därför inte rekommenderat.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 182 kJ / 530 kcal |
| Fett | 59 g |
| - varav mättat fett | 12 g |
| - varav fleromättat fett | 15 g |
| - varav enkelomättat fett | 32 g |
| Kolhydrat | 0,5 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,80 g |
| Vitamin A | 800 µg |
| Vitamin D | 7,5 µg |
| Vitamin E | 8,7 mg |


