Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
ProActiv lätt matfett 35% innehåller tillsatta växtsteroler, som aktivt sänker ditt kolesterolvärde. Innehåller omega-3 och omega-6 från växtriket.
Tillverkningsland
Polen
Ingredienser
Ingredienser: Vatten, vegetabilisk olja (raps, solros, kokos, linfrö), växtsterolestrar 9% (motsvarar 5, 4% växtsteroler), salt (0, 8%), emulgeringsmedel (lecitin), naturlig arom, A- & D-vitamin.
Kontaktuppgifter
Flora Food Finland OY
Mannerheimintie 12B, 00100 Helsinki
EAN
8719200095090
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras kyld, förvaras mellan 2‒8°C
Bruksanvisning
Ät 3 portioner av denna spridning (30 g) per dag. En portion på 10 g innehåller 0,54 g växtsteroler.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 294 kJ / 314 kcal |
| Fett | 35 g |
| - varav mättat fett | 7,6 g |
| - varav fleromättat fett | 10 g |
| - varav enkelomättat fett | 17 g |
| Kolhydrat | 0,5 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,80 g |
| Vitamin A | 800 µg |
| Vitamin D | 7,5 µg |


