Laddar

Information
Information
Ny läcker smak: Jaffa Cake! BITE-proteinbaren är en blandning av protein, fiber och vitaminer. Innehåller 10 g högkvalitativt mjölkprotein, lågt…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Jordnöt, Sojabönor
Ingredienser
MJÖLKprotein, chokladsmakande överdrag (sötningsmedel (maltitol), vegetabiliska oljor (illipe, shea), MJÖLKpulver, koncentrerad smörolja (MJÖLK), kakaomassa, naturlig arom, emulgeringsmedel (solroslecitin), salt, sötningsmedel (sukralos)), fiber (polydextros), fuktighetsbevarande medel (vegetabilisk glycerol), kollagenpeptider (nötkreatur), vatten, sötningsmedel (xylitol), vegetabiliska oljor (solros, shea, kokos), inulin (cikoriarot), sötningsmedel (xylitol), löslig majsfiber, sötningsmedel (erytritol), naturlig arom, emulgeringsmedel (solroslesitin), naturligt färgämne (sockerkulör, betakarotener), salt, vitamin C (L-askorbinsyra), vitamin E (tokoferolblandning), vitamin B6, vitamin B1, folsyra (pteroylmonoglutaminsyra), vitamin B12, surhetsreglerande medel (citronsyra, äppelsyra), förtjockningsmedel (pektin), sötningsmedel (steviol glykosider, sukralos). Kan innehålla spår av jordnötter, andra nötter, soja och ägg.
Kontaktuppgifter
Puls Nutrition Oy
Näkinkuja 4, 00530 Helsinki, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
torrt och svalt,
Bruksanvisning
Överdriven konsumtion kan ha laxerande effekter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 412 kJ / 337 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 6 g |
| Kolhydrat | 27 g |
| - varav sockerarter | 4 g |
| - varav polyoler | 22 g |
| Protein | 28 g |
| Salt | 0,26 g |
| Fiber | 22 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 495 kJ / 118 kcal |
| Fett | 4 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 9 g |
| - varav sockerarter | 1,4 g |
| - varav polyoler | 8 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0,10 g |
| Fiber | 8 g |

