Laddar

PULS Nutrition WHEY proteinpulver Dubbelchoklad 500g laktosfri inhemsk
Alla Puls produkterInformation
Information
Whey Double Chocolate är ett utsökt friskt proteinpulver som innehåller 22 g protein per portion. Detta högkvalitativa pulver innehåller laktosfritt…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Mandlar
Ingredienser
Vassleproteinkoncentrat (MJÖLK) (Finland eller Sverige), kakaopulver med lågfetthalt, aromer, emulgeringsmedel (solroslecitin), salt, sötningsmedel (sukralos).Produkten tillverkas på en produktionslinje där man hanterar mjölk, ägg, mandeloch spannmål som innehåller gluten
Kontaktuppgifter
Puls Nutrition Oy
Mekaanikonkatu 21, 00880 Helsinki
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt, skyddat från direkt solljus
Bruksanvisning
Blanda 1 skopa (30 g) pulver i 250 ml kallt vatten eller valfri vätska. Njut av 1–3 portioner per dag direkt efter träningen, som en del av en måltid eller som mellanmål. Lämplig som dagligt kolhydrat- och proteintillskott. Produkten ersätter inte en varierad kost och hälsosam livsstil
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 664 kJ / 397 kcal |
| Fett | 7,3 g |
| - varav mättat fett | 5,1 g |
| Kolhydrat | 7,6 g |
| - varav sockerarter | 6,4 g |
| Protein | 73,7 g |
| Salt | 0,60 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

