Laddar

PULS Vegan Protein Pancake mix Cookie - Vanilla 500g
Alla Puls Nutrition produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Med PULS Pancake Mix kan du baka läckra pannkakor på bara 10 minuter. Toppa med frukt eller bär och njut av proteinrika pannkakor till frukost,…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sojabönor, Havre
Ingredienser
vegansk våffelmix (majsstärkelse, rismjöl, majsmjöl, potatisstärkelse, glutenfritt HAVREmjöl, modifierad potatisstärkelse, bakpulver [surhetsreglerande medel (dinatriumdifosfat, natriumbikarbonat)], fruktos, salt) SOJAproteinisolat, risprotein, glutenfritt fullkornsHAVREmjöl, aromer, jäsmedel (natriumbikarbonat), förtjockningsmedel (karboximetylcellulosa), linfröoljepulver, salt, sötningsmedel (sukralos). Kan innehålla spår av ägg och mjölk.
Kontaktuppgifter
Puls Nutrition Oy
Mekaanikonkatu 21, 00880 Helsinki
info@pulsnutrition.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras på en torr och sval plats, borta från direkt solljus. Förvaras utom räckhåll för små barn.
Bruksanvisning
blanda 50 g pulver med 100 ml vatten eller valfri mjölkdryck. Stek pannkakorna på medelhög värme i smör eller olja tills de är gyllenbruna. En portion ger ca 4-7 små pannkakor. Tillaga enkelt läckra proteinrika pannkakor till frukost, mellanmål eller middag. Produkten ersätter inte en varierad kost och en hälsosam livsstil.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 446 kJ / 346 kcal |
| Fett | 1,7 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| Kolhydrat | 55 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 26 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 1,3 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 723 kJ / 173 kcal |
| Fett | 0,8 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 28 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 0,70 g |
| Fiber | 0,7 g |

