Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ekologiska Rawsom Chiafrön innehåller t.ex. hälsosamma omega-3-fettsyror, fiber och protein. Chiafrön kan med fördel blandas i smoothies, yoghurt och…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
100 % Chiafrön (Salvia hispanica)
Kontaktuppgifter
Roosom Foods
Äyritie 8 C, 01510 Vantaa, Finland
info@rawsom.fi, https://www.rawsom.fi
EAN
6430051519154
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
På torr plats, skyddat mot solljus.
Bruksanvisning
Högsta dagliga dosen 15 g frön. Blötlägg Chiafröna i vatten eller annan vätska i 15–60 minuter. Fröna sväller kraftigt i vattnet. Lämplig vattenmängd är 9–10 gånger frövolymen. Fröna bildar en gelliknande gelé. Chiafrön kan också med fördel blandas i smoothies, yoghurt och mysli.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 864 kJ / 448 kcal |
| Fett | 32 g |
| - varav mättat fett | 3,2 g |
| - varav fleromättat fett | 25 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 0,9 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 23 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 33 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

