Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Blåbärspaj 200 g är en nostalgiväckande paj gjord på äkta finländska blåbär. Blåbärspajens bärhalt är 27 %.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Mandlar, Vete
Ingredienser
Blåbär (27%), VETEMJÖL, vegetabilisk olja (ryps, kokos, raps), vatten, socker, glukossirap, VETESTÄRKELSE, HELÄGGSPULVER, ÄGGVITEPULVER, jäsningsämnen (E500, E450), salt, förtjockningsmedel (E466), emulgeringsmedel (E471), färgämne (E160a), arom. Kan innehålla spår av mandel och mjölk.
Kontaktuppgifter
Riitan Herkku Oy
Yrittäjäntie 5, 65610 Mustasaari
EAN
6430014210395
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Kylvara +2...+6°C
Bruksanvisning
Upptinad vara får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 488 kJ / 356 kcal |
| Fett | 19 g |
| - varav mättat fett | 2,5 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 20 g |
| Protein | 4,1 g |
| Salt | 0,60 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


