Laddar

Riitan Herkku Senttipizza Fisu 280g
Alla Riitan Herkku produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Tonfisk, ost och tomatsås på pizzabotten. Låglaktos.
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Laktos, Vete
Ingredienser
Botten: VETEMJÖL [VETEMJÖL, askorbinsyra, ENZYMKORNMALTMJÖL], vatten, rapsolja, jäst, socker, bakpulver, salt. Fyllning: MOZZARELLAOST, MJÖLK- och vegetabilisk fettprodukt [OST, palmolja, VETESTÄRKELSE, salt], TONFISK 14 %, tomatsås [vatten, rapsolja, kryddor (tomat, lök, vitlök, oregano, svartpeppar, basilika), socker, salt, modifierad stärkelse (E1422), aromer, surhetsreglerande medel (E330), smakförstärkare (E621), konserveringsmedel (E202, E211), förtjockningsmedel (E412), färgämne (E160c)].
Kontaktuppgifter
Riitan Herkku Oy
Yrittäjäntie 5, 65610 Mustasaari
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Kylvara 0...+6 °C
Bruksanvisning
Värm upp utan förpackning i ugn +200 °C ca 6-8 mi eller i mikrovågsugn på full effect ca 2 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 100 kJ / 263 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 4,9 g |
| Kolhydrat | 25 g |
| - varav sockerarter | 2,9 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 1,50 g |
| Fiber | 1,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |


