Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Riitan Herkku Choklad Muffins 190g, glutenfri
Alla Riitan Herkku produkterUngefär4,99 €
Vertailuhinta 26,26 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En fyllig chokladmuffins med chokladstrimlor ovanpå. Glutenfri, laktosfri och mjölkfri.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Nöt, Mandlar
Ingredienser
Socker, ÄGG från frigående höns, vegetabilisk olja (ryps, kokos), stärkelse (potatis, ris), vatten, modifierad stärkelse, jäsningsmedel (E450, E500), glukossirap, vegetabiliska fetter (raps, kokos), kakaopulver, kakaomassa, kakaosmör, emulgeringsmedel (E481, E472e, E475, E471, E322 (solroslecitin)), salt, förtjockningsmedel (E415), naturlig vaniljarom. Choklad 10 %. Kan innehålla spår av mandel.
Kontaktuppgifter
Riitan Herkku Oy
Yrittäjäntie 5, 65610 Mustasaari
EAN
6430014213242
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Kan förvaras i rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 720 kJ / 411 kcal |
| Fett | 25 g |
| - varav mättat fett | 6,5 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 28 g |
| Protein | 3,2 g |
| Salt | 0,70 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


