Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Saftig och handrullad russinbullepaj, bakad enligt traditionellt bullrecept. Bakad med 100 % inhemskt vete.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl (Finland), vatten, socker, margarin (vegetabilisk olja (ryps), vatten, salt, arom), russin, ÄGG, jäst, emulgeringsmedel E481, joderat salt, kardemumma, mjölbehandlingsmedel E300.
Kontaktuppgifter
Leipomo Rosten Oy
Voimakatu 3, 20520 Turku
https://www.leipomorosten.fi, 0207702354
EAN
6409770021088
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 329 kJ / 318 kcal |
| Fett | 7,1 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| Kolhydrat | 55 g |
| - varav sockerarter | 16 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 0,50 g |
| Fiber | 3,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


