Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här piggt gula gröten har vi kokat på mannagryn och aprikoser och vispat härligt mjuk. Den här läckra gröten passar till allt från frukost och…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Svaveldioxid och sulfiter, Vete
Ingredienser
Vatten, aprikos 26 % [aprikos, konserveringsmedel (SVAVELDIOXID)], mannagryn (VETE), socker, citronjuicekoncentrat, salt med jod.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000034949
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 374 kJ / 89 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 20 g |
| - varav sockerarter | 11 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,05 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

