Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi kokade en mjukt sammetslen och gräddig grönsakspurésoppa av batat och tillsatte bland annat morot och pumpa. Den här populära soppan är vackert…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Selleri
Ingredienser
Vatten, batat 14 %, potatis, morot, laktosfri GRÄDDE, pumpa, lök, rotSELLERI, majsstärkelse, salt med jod, aromer, maltodextrin, kryddor (bl.a. vitpeppar, rotSELLERI), honung, socker. Grönsakshalt 35 %. Grönsaker 105 g/portion.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031979
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 229 kJ / 55 kcal |
| Fett | 2,4 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 7 g |
| - varav sockerarter | 1,8 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 0,74 g |
| Fiber | 1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


