Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi lagade hela familjens favoritlåda med en ny twist. Den här lådan med finskt kycklingkött och makaroner har vi smaksatt med tomat och pesto. När vi…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Spelt, Laktos, Råg, Vete
Ingredienser
Makaroni (VETEmjöl, VETEfiber, vatten), vatten, kycklingkött 16 % (Finland), laktosfri GRÄDDE, tomat, majsstärkelse, salt med jod, pestosås (basilika, solrosolja, OST, vatten, olivolja, salt, maniok- och potatisstärkelse, vitlök, citronjuicekoncentrat), socker, chili.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000030507
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 575 kJ / 137 kcal |
| Fett | 4,7 g |
| - varav mättat fett | 2,4 g |
| Kolhydrat | 17 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

