Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Charmig Kyckling-parmesanpasta 290 g
Alla Saarioinen produkterUngefär3,99 €
Vertailuhinta 13,76 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Dagens pasta är inspirerad av aktuella, läckra smaker. Vi gjorde denna kyckling-parmesanpasta med en krämig sås som kombinerar soltorkad tomat, möra…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Rigatonipasta (VETEmjöl, vatten), laktosfri GRÄDDE, kycklingfilé 15 % [kycklingfilé (Finland), vatten, modifierad potatisstärkelse, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), glukos], vatten, tomat, soltorkad tomat (tomat, solrosolja, salt), parmesanOST 3 %, lök, buljongpreparat (salt, solros- och rapsolja, aromer, kryddor), kryddor (bl.a. vitlök, basilika, chili), majsstärkelse, salt med jod. Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033676
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 728 kJ / 174 kcal |
| Fett | 9,5 g |
| - varav mättat fett | 4,4 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 0,84 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


