Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi bakar vår rispirog med traditionellt recept och en fylligt mjuk vetedeg. Vår läckra risgrötsfyllning innehåller äkta smör. Saarioinen är Finlands…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Vatten, VETEmjöl, ris 16 %, laktosfri matGRÄDDE, laktosfritt SMÖR, glukos, socker, salt med jod, jäst, VETEprotein, VETEfiber, modifierad majs- och potatisstärkelse, MJÖLKprotein, aromer, färg (E 160a).
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000084470
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 750 kJ / 179 kcal |
| Fett | 3,7 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| Kolhydrat | 31 g |
| - varav sockerarter | 1,5 g |
| Protein | 4,2 g |
| Salt | 0,99 g |
| Fiber | 2,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


