Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här läckra kyckling-nudelgrytans sås smaksatte vi på asiatiskt vis med chili och ingefära. Den här grytan tar dig på en smakresa till Asien.…
Tillverkningsland
Allergener
Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Nudlar (VETEmjöl, salt), vatten, kycklingkött 16 % (Finland), paprika, morot, tomat, socker, SOJAbönor, kryddsås [socker, vatten, fermenterad SOJAbönor, VETEmjöl, salt, vitlök, SESAMFRÖN, modifierad majsstärkelse, färg (E 150c), kryddor], SOJAsås (vatten, SOJAbönor, salt, ättika), majsstärkelse, vitlök, ingefärspasta (ingefära, ättika, socker, salt), salt med jod, rödvinsvinäger, ättika, SESAMolja, vegetabilisk olja (ryps, raps), citronjuicekoncentrat, chili. Kycklingkött kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 480 kJ / 115 kcal |
| Fett | 2,6 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 16 g |
| - varav sockerarter | 6,6 g |
| Protein | 5,9 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 1,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


