Laddar

Saarioinen Pastasallad med kyckling 250g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi lagar varsamt vår pastasallad av en läcker kycklingfilé, pennepasta, grönsaker och en fräscht fruktig dressing. Den här salladen kan du äta här…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Vete
Ingredienser
Pasta (VETEmjöl, ÄGG, vatten), dressing [vatten, rapsolja, socker, mango, ättika, modifierad potatisstärkelse, salt med jod, ÄGGULA, kryddor (bl.a. lök, persilja, gurkmeja, curry, SENAPSFRÖN, koriander, ingefära, chili, svartpeppar), citronjuicekoncentrat, konserveringsmedel (E 202), förtjockningsmedel (E 415)], ugnsrostad kycklingfilé 18 % [kycklingfilé (Finland), salt med jod, stabiliseringsmedel (E 451), glukossirap, förtjockningsmedel (E 407, E 415), glukos], konserverad ananas (ananas, ananasjuice), gurka, konserverad paprika (paprika, vatten, ättika, socker, salt), arom. Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 572 kJ / 137 kcal |
| Fett | 5,6 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 4,2 g |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


