Laddar

Saarioinen Kyckling- och baconpizza 200g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
I denna pizza bildar kyckling, bacon och BBQ en perfekt smaktrio, där varje element kompletterar det andra. Pizzans smak byggs upp i lager, där först…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, vatten, OSTprodukt (OST, kokosolja, potatisstärkelse, MJÖLKprotein, salt), tomat, rostad kycklingfilé 7 % [kycklingfilé (EU), vatten, tapiokastärkelse, salt, maltodextrin], paprika, konserverad ananas (ananas, socker), lök, rapsolja, rökt bacon 3 % [griskött (Finland), vatten, salt med jod, socker, stabiliseringsmedel (E 450, E 451, E 407a), rökarom, konserveringsmedel (E 250)], modifierad majsstärkelse, jäst, kryddor (bl.a. rökt paprika, chili, koriander, svartpeppar, SENAPSFRÖN), socker, salt med jod, vitlök. Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 921 kJ / 220 kcal |
| Fett | 8,7 g |
| - varav mättat fett | 3,6 g |
| Kolhydrat | 27 g |
| - varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 7,7 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


