Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här fylligt gräddiga kycklingsoppan har vi kokat av grönsaker och finskt kycklingkött och smaksatt med smältost och vitvin. För att ge färg och…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Selleri
Ingredienser
Vatten, morot, kycklingkött 8 % (Finland), laktosfri GRÄDDE, majs, majsstärkelse, smältOST [OST, vatten, SMÖRolja, smältsalter (E 331, E 340, E 452)], vitvin, buljongpreparat [salt, vegetabiliskt fett (solros, raps), aromer, lök, kryddor], kryddor (bl.a. SELLERI, koriander, cayenne, ingefära, paprika, vitpeppar), persilja, aromer, maltodextrin, salt med jod, socker. Kycklingkött kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031795
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 291 kJ / 69 kcal |
| Fett | 3,8 g |
| - varav mättat fett | 2 g |
| Kolhydrat | 5,4 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 3,1 g |
| Salt | 0,89 g |
| Fiber | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


