Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här läckert mjuka och gräddiga räksoppan har vi kokat fylligt tjock och smaksatt milt med tomat och dill. Ett fint delikat val både till vardag…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Skaldjur, Fiskar, Mjölk, Selleri, Laktos
Ingredienser
Vatten, MJÖLK, lök, laktosfri GRÄDDE, RÄKOR 5 % (RÄKÖR, vatten, salt), tomat, majsstärkelse, vegetabilisk olja (ryps, raps), aromer (bl.a. KRABBA, FISK), dill, maltodextrin, salt med jod, kryddor (bl.a. SELLERI, vitpeppar), paprikapasta (paprika, salt), socker, citronjuicekoncentrat.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031832
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 351 kJ / 84 kcal |
| Fett | 5,7 g |
| - varav mättat fett | 2 g |
| Kolhydrat | 5,8 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 2,3 g |
| Salt | 0,66 g |
| Fiber | 0,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1,5 g |


