Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här läckra grytan har vi lagat av gräddig kyckling-ananassås som vi smaksatt med färskost i kombination med en god bandpasta. Dess fylliga smak…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Tagliatelle (VETEmjöl, ÄGG), vatten, kycklingkött 19 % (Finland), laktosfri GRÄDDE, konserverad ananas (ananas, socker), laktosfri smältOST [vatten, OST, SMÖR, smältsalter (E 452, E 339), förtjockningsmedel (E 1442)], laktosfri färskOST, lök, majsstärkelse, buljongberedning [salt, vegetabiliskt fett (solros, raps), aromer, lök, kryddor], vegetabilisk olja (ryps, raps), kryddor (bl.a. koriander, paprika, chili, ingefära, SENAPSFRÖN, svartpeppar), salt med jod, gräslök, rismjöl. Kycklingkött kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 601 kJ / 144 kcal |
| Fett | 6,7 g |
| - varav mättat fett | 3,1 g |
| Kolhydrat | 13 g |
| - varav sockerarter | 1,9 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 0,71 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


