Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här läckra grytan har vi lagat av gräddig skink-baconsås som vi smaksatt milt med mögelost i kombination med en god bandpasta. Grytans fylliga…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Tagliatelle (VETEmjöl, ÄGG), vatten, laktosfri GRÄDDE, skinka 7 % [griskött (skinka, Finland), vatten, salt, glukos, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), konserveringsmedel (E 250)], rökt bacon 6 % [griskött (Finland), vatten, salt med jod, socker, stabiliseringsmedel (E 450, E 451, E 407a), rökarom, konserveringsmedel (E 250)], lök, blåmögelOST, smältOST [OST, vatten, SMÖRolja, smältsalter (E 331, E 340, E 452)], majsstärkelse, vegetabilisk olja (ryps, raps), vitlök, salt med jod, gräslök, svartpeppar.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 707 kJ / 169 kcal |
| Fett | 10 g |
| - varav mättat fett | 5,1 g |
| Kolhydrat | 13 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 0,74 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


