Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här pizzaklassikern toppade vi med fyllig tomatsås och läcker skinka. För den här klassikern har vi jäst pizzadegen på traditionellt vis med jäst…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, vatten, tomat, OSTprodukt (OST, kokosolja, potatisstärkelse, MJÖLKprotein, salt), skinka 8 % [griskött (skinka), vatten, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), salt med jod, maltodextrin, aromer (bl.a. rök), konserveringsmedel (E 250)], grisköttprodukt [griskött, vatten, salt, modifierad tapiokastärkelse, köttprotein, stabiliseringsmedel (E 451, E 450), glukos, aromer (bl.a. rök), konserveringsmedel (E 250)], rapsolja, paprika, lök, socker, jäst, salt med jod, modifierad majsstärkelse, ättika, kryddor (bl.a. svartpeppar, vitlök, cayenne, SENAPSFRÖN). Köttets ursprung EU.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 924 kJ / 221 kcal |
| Fett | 8,6 g |
| - varav mättat fett | 3,1 g |
| Kolhydrat | 26 g |
| - varav sockerarter | 3 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 2,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


