Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Fisksoppa med regnbågslax 300g
Alla Saarioinen produkterUngefär2,39 €
Vertailuhinta 7,97 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här traditionella och läckra fisksoppan har vi kokat av finsk regnbågslax, potatis och lök. Soppans lätt gräddiga och läckra buljong har vi…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Selleri
Ingredienser
Vatten, potatis, REGNBÅGSLAX 11 % (odlad, Finland), laktosfri GRÄDDE, lök, majsstärkelse, dill, salt med jod, FISKbuljongpulver (salt, FISK, maltodextrin, arom, lök, rapsolja, SELLERI, purjolök, morotsextrakt, vitpeppar, lagerblad), kryddpeppar, glukos. Regnbågslax kan innehålla fiskben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031849
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 285 kJ / 68 kcal |
| Fett | 2,9 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 7 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 3,1 g |
| Salt | 0,62 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


