Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår varsamt kokade gröt av tre havresorter har fått sjuda länge i våra stora grytor, vilket ger den en härligt mjuk och len smak. Den här…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
Vatten, HAVREprodukt [vatten, rypsolja, fullkornsHAVRE, stabiliseringsmedel (E 472e), förtjockningsmedel (E 415)], fullkornsHAVREgryn, fullkornsHAVREkross, salt med jod. Havre 14 %.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000037896
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 343 kJ / 82 kcal |
| Fett | 4,4 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 8,1 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,52 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

