Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi kryddade den tomatiga såsen med bland annat gochujang, chili, lime och sesamolja på koreanskt vis. Vi kombinerade den läckra kryddiga såsen med…
Tillverkningsland
Allergener
Sesamfrön, Sojabönor
Ingredienser
Vatten, risnudlar (ris, vatten), ugnsrostad kycklingfilé 10 % [kycklingfilé (Finland), vatten, salt med jod, stabiliseringsmedel (E 451), glukossirap, förtjockningsmedel (E 407, E 415), glukos], kål, tomat, paprika, SESAMolja, socker, modifierad majsstärkelse, buljongberedning [salt, vegetabiliskt fett (solros, raps), aromer, lök, kryddor], chilipasta [fermenterad rispasta (ris, vatten, salt, koji (aspergillus oryzae)), fermenterad rissirap (vatten, ris, koji (aspergillus oryzae), salt), vatten, chili, salt, alkohol, arom, SOJAbönsessens, rispulver, lök, morot, vitlöksjuice koncentrat], koriander, limejuicekoncentrat, salt med jod, vitlök, chili. Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 388 kJ / 93 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 3 g |
| Protein | 4,1 g |
| Salt | 0,97 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


