Laddar

Saarioinen Lätkäpizza, köttfärs-baconpizza 200g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här ishockeypizzan toppade vi med fyllig tomatsås och en köttig fyllning av rostad köttfärs, milt rökt bacon och skinka som kompletterar smaken.…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, tomat, vatten, OSTprodukt (OST, kokosolja, potatisstärkelse, MJÖLKprotein, salt), köttfärsprodukt 7 % [gris- och nötkött, vatten, potatismjöl, köttproteinprodukt, salt, kryddor, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), socker, glukos, aromer], rökt bacon 6 % [griskött, vatten, salt med jod, socker, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), rökarom, konserveringsmedel (E 250)], rapsolja, skinka [griskött (skinka), vatten, salt med jod, maltodextrin, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), aromer, libbsticka, rapsolja, konserveringsmedel (E 250)], lök, socker, jäst, salt med jod, modifierad majsstärkelse, ättika, kryddor (bl.a. svartpeppar, vitlök, paprika, cayenne, SENAPSFRÖN). Köttets ursprung EU.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
Tillverkare
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 018 kJ / 243 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 3,8 g |
| Kolhydrat | 26 g |
| - varav sockerarter | 2,9 g |
| Protein | 8,9 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 2,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


